Očne proteze
U Kabinetu očne protetike već dugi niz godina izrađujemo kriolitne i PMMA očne proteze, u suradnji s našim inozemnim partnerima.
Članovi naših dvaju timova, od kojih je jedan zadužen za izradu kriolitnih, a drugi za izradu PMMA (plastičnih) proteza, licencirani su očni protetičari koji iza sebe imaju preko 30 godina iskustva.
Tiflotehna d.o.o. je ugovorni isporučitelj Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za sve osiguranike koji imaju regulirano zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj.
Očne proteze su zapravo umjetne očne jabučice, a sastoje se od bjeloočnice, rožnice sa šarenicom i krvnih žilica, a izgledaju jednako kao vlastito prirodno oko koje postoji ili koje smo nekad imali. Očne proteze mogu biti različitog oblika i veličine, a obično se dijele na pune i ljuskaste.
S obzirom na velike individualne razlike, najbolje je da se očne proteze izrađuju po mjeri. Veličina i oblik određuju se prema veličini i obliku očne šupljine – konjunktivalne vrećice, očnog rasporka i vjeđa.
Očna proteza treba imati bjeloočnicu, šarenicu, krvne žile (ukoliko su prisutne na zdravom oku) i pigmentiranost bjeloočnice. Nažalost, u nekim situacijama postoje i određena ograničenja koja se u samoj izradi moraju poštovati, zbog čega očna proteza možda pacijentu u potpunosti ne zadovoljava vizualno – estetski dojam.
Stanja kod kojih moramo poštovati okularistička pravila pri izradi očnih proteza su:
- atrofična gornja i donja vjeđa
- mlohavost vjeđa
- veći očni rasporak
- veća ili manja zjenica
- promjer šarenice koji može biti veći, manji ili ovalni
- ožiljci nakon povrede
- razne upale ili priraslice itd.
Očna proteza izrađena po mjeri često je kompromis između pacijentovih želja i onog što se zaista može napraviti. Za pacijenta je najvažniji estetski izgled proteze, iako ona ima i izvjesnu terapijsku funkciju, a kod djece omogućuje i normalan rast očne duplje. U svakom slučaju, cilj je da se pacijent s protezom osjeća bolje nego bez nje.
Vrste očnih proteza
Očne proteze mogu biti kriolitne ili PMMA (plastične), a s obzirom na velike individualne razlike preporučljivo je da se izrađuju po mjeri.
Kriolitne očne proteze proizvode se od kriolitnog stakla koje nije podložno koroziji, što je iznimno važno zbog otpornosti materijala na kemijske promjene.
Ugodne su za nošenje jer imaju dobro svojstvo vlaženja u očnoj šupljini, a osiguravaju i optimalan estetski uspjeh. Imaju tvrdu i glatku površinu jer su polirane na visokoj temperaturi. Jednostavne su za održavanje, a poliranje je moguće obavljati samostalno kod kuće. Vrijeme trajanja individualne izrade staklene proteze je oko sat vremena.
PMMA (plastične) očne proteze izrađuju se od polimetilmetakrilata i imaju malu specifičnu težinu. Termički su otpornije na nižu vanjsku temperaturu, nelomljive su, ali ih je potrebno polirati jednom godišnje u kabinetu očne protetike. Individualna izrada traje od 4 do 6 sati.
Stavljanje očne proteze
Da biste uz pomoć prstiju i vakuumske pumpice uspješno stavili protezu, primijenite sljedeće korake:
- Uronite protezu u posudu s fiziološkom otopinom, a pumpicu stisnite palcem i kažiprstom te zatim pritisnite na šarenicu proteze.
- Prstima povucite gornju vjeđu, a zatim pumpicu koja je pritisnuta na protezu povlačite prema gore tako da širi dio proteze ide prema vanjskom dijelu oka, a uži dio proteze uvijek ide prema korijenu nosa.
- Pogurnite protezu koliko god možete prema gornjem dijelu očne šupljine, a zatim drugom rukom povucite donji kapak prema dolje, nakon čega proteza nalazi pravilan položaj u očnoj šupljini.
- Kad je proteza na pravilnom položaju u očnoj šupljini, stiskom prstiju na vakuum pumpici otpuštamo protezu.
Njega i održavanje očnih proteza
Preporučljivo je kriolitnu i PMMA (plastičnu) očnu protezu isprati u fiziološkoj otopini vodi na dnevnoj bazi, a najmanje dva puta tjedno. Očna kriolitna proteza uranja se u posudu s fiziološkom otopinom, jer ukoliko perete protezu pod tekućom vodom može vam skliznuti s prstiju i razbiti se.
Kriolitne očne proteze možemo sami polirati kod kuće tako da protezu uronimo u čisti alkoholni ocat. Nakon toga staklenu očnu protezu dobro isperemo u čistoj vodi s malo sapuna.
Plastične očne proteze poliramo jednom godišnje u Kabinetu očne protetike. Poliranje je besplatno jer troškove snosi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje putem potvrde o očnim i tiflotehničkim pomagalima.
Ukoliko spavate bez očne proteze, nakon pranja je odložite u suhu posudu. Ako se odloži u posudu s vodom i tako ostavi cijelu noć, na protezu se može nataložiti kamenac koji kasnije stvara određene smetnje i iritacije pri nošenju.
Očne proteze
Očna proteza puna plastična - po mjeri
Pravo na punu plastičnu očnu protezu – po mjeri ostvaruje osigurana osoba putem HZZO-a. Liječnik opće/obiteljske medicine, pedijatar izdaje uputnicu za specijalistu oftalmologa. Oftalmolog propisuje pomagalo, a odobrava liječničko povjerenstvo HZZO-a na temelju propisane Potvrde o očnim i tiflotehničkim pomagalima i dokaza o medicinskoj indikaciji. Djeca do 7. godine života ostvaruju pravo svake godine, od 7. do 18. godine života ostvaruju pravo svake dvije godine. Nakon 18. godine života pravo na pomagalo se ostvaruje svakih pet godina. Nema obveze vraćanja pomagala.
Šifra pomagala: 063021141900 ili 0630211419000
Očna proteza ljuskasta plastična - po mjeri
Pravo na ljuskastu plastičnu očnu protezu – po mjeri ostvaruje osigurana osoba putem HZZO-a. Liječnik opće/obiteljske medicine, pedijatar izdaje uputnicu za specijalistu oftalmologa. Oftalmolog propisuje pomagalo, a odobrava liječničko povjerenstvo HZZO-a na temelju propisane Potvrde o očnim i tiflotehničkim pomagalima i dokaza o medicinskoj indikaciji. Djeca do 7. godine života ostvaruju pravo svake godine, od 7. do 18. godine života ostvaruju pravo svake dvije godine. Nakon 18. godine života pravo na pomagalo se ostvaruje svakih pet godina. Nema obveze vraćanja pomagala.
Šifra pomagala: 063021142000 ili 0630211420000
Očna proteza puna plastika prema otisku konjuktivalne vrećice
Pravo na očnu protezu punu plastiku prema otisku konjuktivalne vrećice ostvaruje osigurana osoba putem HZZO-a. Liječnik opće/obiteljske medicine, pedijatar izdaje uputnicu za specijalistu oftalmologa. Oftalmolog propisuje pomagalo, a odobrava liječničko povjerenstvo HZZO-a na temelju propisane Potvrde o očnim i tiflotehničkim pomagalima i dokaza o medicinskoj indikaciji. Djeca do 7. godine života ostvaruju pravo svake godine, od 7. do 18. godine života ostvaruju pravo svake dvije godine. Nakon 18. godine života pravo na pomagalo se ostvaruje svakih pet godina. Nema obveze vraćanja pomagala.
Šifra pomagala: 063021142100 ili 0630211421000
Poliranje plastične očne proteze
Pravo na poliranje plastične očne proteze ostvaruje osoba koja nosi plastičnu očnu protezu i osigurana je putem HZZO-a. Liječnik opće/obiteljske medicine, pedijatar izdaje uputnicu za specijalistu oftalmologa. Oftalmolog propisuje pomagalo, a odobrava liječničko povjerenstvo HZZO-a na temelju propisane Potvrde o očnim i tiflotehničkim pomagalima i dokaza o medicinskoj indikaciji. Poliranje se vrši jednom godišnje unutar nošenja postojeće plastične očne proteze.
Šifra pomagala: 000000142800 ili 0000001428000
Kriolitna očna proteza puna - po mjeri
Pravo na kriolitnu očnu protezu punu po mjeri ostvaruje osigurana osoba putem HZZO-a. Liječnik opće/obiteljske medicine, pedijatar izdaje uputnicu za specijalistu oftalmologa. Oftalmolog propisuje pomagalo, a odobrava liječničko povjerenstvo HZZO-a na temelju propisane Potvrde o očnim i tiflotehničkim pomagalima i dokaza o medicinskoj indikaciji. Djeca do 7. godine života ostvaruju pravo svake godine, od 7. do 18. godine života ostvaruju pravo svake dvije godine. Nakon 18. godine života pravo na pomagalo se ostvaruje svake tri godine. Nema obveze vraćanja pomagala.
Šifra pomagala: 063021142701 ili 0630211427001
Kriolitna očna proteza ljuskasta - po mjeri
Pravo na kriolitnu očnu protezu ljuskastu po mjeri ostvaruje osigurana osoba putem HZZO-a. Liječnik opće/obiteljske medicine, pedijatar izdaje uputnicu za specijalistu oftalmologa. Oftalmolog propisuje pomagalo, a odobrava liječničko povjerenstvo HZZO-a na temelju propisane Potvrde o očnim i tiflotehničkim pomagalima i dokaza o medicinskoj indikaciji. Djeca do 7. godine života ostvaruju pravo svake godine, od 7. do 18. godine života ostvaruju pravo svake dvije godine. Nakon 18. godine života pravo na pomagalo se ostvaruje svake tri godine. Nema obveze vraćanja pomagala.
Šifra pomagala: 063021142801 ili 0630211428001
Očna proteza plastika-staklo - prilagođavajuća, privremena
Pravo na privremenu/prilagođavajuću očnu protezu ostvaruje osigurana osoba putem HZZO-a kojoj je izvršena enukleacija očne jabučice ili ima atrofiju očne jabučice. Liječnik opće/obiteljske medicine, pedijatar izdaje uputnicu za specijalistu oftalmologa. Oftalmolog propisuje pomagalo, a odobrava liječničko povjerenstvo HZZO-a na temelju propisane Potvrde o očnim i tiflotehničkim pomagalima i dokaza o medicinskoj indikaciji. Rok uporabe pomagala je 3 mjeseca. Nema obveze vraćanja pomagala.
Šifra pomagala: 063021142601 ili 0630211426001